Osoba będąca handlowcem może znaleźć zatrudnienie w wielu branżach. Zajmuje się ona sprzedażą produktów bądź usług danej firmy, jak i aktywnym poszukiwaniem nowych klientów oraz budowaniem i utrzymywaniem pozytywnych relacji z nimi. Sprawdziliśmy, jakie są aktualne zarobki handlowców. Czy warto zadecydować się na tę ścieżkę kariery?

W jakiej branży poszukiwani są handlowcy?

Handlowiec może być nazywany także przedstawicielem handlowym. Jest to jeden z najczęściej poszukiwanych na rynku pracy pracowników, czego dowodem jest mnogość anonsów od pracodawców zamieszczanych w serwisach ogłoszeniowych. Wiele ofert zatrudnienia dla handlowców można znaleźć np. na stronie: https://www.gowork.pl/praca/handlowiec;st. Analizując zawarte tam (jak i w innych witrynach oraz w sieciach służących do nawiązywana kontaktów zawodowo-biznesowych) ogłoszenia, można łatwo zauważyć, że są oni zatrudniani w wielu różnych branżach. Bardzo często znajdują pracę w medycynie oraz farmacji. Dodatkowo bardzo często poszukiwani są przedstawiciele handlowi, którzy związani będą z alkoholem, tytoniem oraz artykułami spożywczymi. Mogą znaleźć zatrudnienie także w branżach: informatycznej, inżynieryjnej oraz technicznej, jak i budowanej, przemysłu ciężkiego, maszynowego. Przedstawiciele handlowi potrzebni są także w produkcji, sprzęcie RTV oraz AGD. Wciąż rozwijającym się w Polsce rynkiem jest fotowoltaika i właśnie w zakresie odnawialnych źródeł energii znaleźć można wiele ofert pracy. Zamieszczenie w sieci anonse dla handlowców dotyczą także: nieodnawialnej energii, rolnictwa, marketingu, reklamy oraz nieruchomości.

Warto podkreślić, że oferty pracy dla handlowców nie są umieszczane jedynie pod tą nazwą. Bardzo często spotkać można ogłoszenia dla doradców klienta w banku, pośredników kredytowych oraz agentów ubezpieczeniowych. Oni również wykonują zadania związane z pozyskiwaniem klientów, budowaniem relacji oraz sprzedażą produktów i usług. Poszukując pracy w roli handlowca, warto zwrócić uwagę na ten sektor, ponieważ praca w tej branży może być nie tylko bardzo satysfakcjonująca, ale i dochodowa.

Jakie są zarobki handlowców?

Nie sposób jednoznacznienie odpowiedzieć na pytanie, jakie są zarobki handlowców, ponieważ są one uzasadnione od wielu czynników. Jednym z ważniejszych jest branża, w której działa przedstawiciel handlowy. Wśród osób zatrudnionych w zakresie produktów szybkozbywalnych, czyli artykułów spożywczych czy środków czystości, a także działających w branży alkoholowej oraz tytoniowej odnotowuje się średnie zarobki na poziomie 5.500 – 5.700 zł brutto. Osoby związane z IT zarabiają średnio 5.800 zł brutto. Handlowiec działający w branży motoryzacyjnej i transportowej może liczyć na nieco wyższe zarobki – około 5.900 – 6.000 zł brutto. Doradca techniczny zarabia średnio 6.300 zł. Ponadto wysokie wynagrodzenie otrzymują przedstawiciele branży farmaceutycznej i medycznej, a także budowlanej. Robiąc karierę w bankowości jako doradca zarobić można średnio od 4.000 zł brutto do 18.000 zł brutto w zależności od rodzaju klienta – najbardziej opłaca się zająć bankowością dużych przedsiębiorstw, a najmniej klientów indywidualnych. Zarobki agentów ubezpieczeniowych to zazwyczaj około 4.900 zł brutto. Warto podkreślić, że większość handlowców nie otrzymuje stałych wypłat – zależne są one od wypracowanej premii.

Nie można zapominać, że dochody handlowców są także ściśle powiązane z miejscem wykonywania pracy. Jak wynika z badań, najlepiej zarabia się w województwach:

  • mazowieckim,
  • wielkopolskim,
  • dolnośląskim,
  • śląskim,
  • małopolskim.

Warto zaznaczyć, że praca jako handlowiec przynosi nie tylko płacowe benefity, ale i innego rodzaju korzyści, np.: służbowy samochód lub telefon, który może być wykorzystany do celów prywatnych, opiekę medyczną, ubezpieczenie na życie, dofinansowanie wyjść do kina czy teatru, a także zajęć sportowych.

Czy warto zostać handlowcem? Dla kogo to zawód?

Do zostania handlowcem wymagane są nie tylko kompetencje twarde związane ze znajomością danej branży, produktów oraz języków obcych, ale przede wszystkim cechy charakteru. Wśród najważniejszych wielu specjalistów wyróżnia: otwartość, komunikatywność, zorientowanie na cel, wytrwałość, elastyczność, zaangażowanie, umiejętności planowania oraz pracy pod presją czasu i stresu.

Warto zaznaczyć, że do wykonywania pracy w zawodzie nie jest konieczne ukończenie studiów wyższych, ponieważ pracodawcy bardzo często organizują szkolenia i kursy dla pracowników, które pozwalają im na zdobycie wiedzy pozwalającej na profesjonalne wykonywanie powierzonych zadań. Podkreślamy jednak, że w niektórych branżach np. medycznej czy finansowej wiedza zdobyta na uczelni może stanowić dodatkowy atut podczas postępowania kwalifikacyjnego.

Uważa się, że zawód przedstawiciela jest bardzo opłacalny, nie tylko pod względem finansowym. Pod uwagę warto wziąć także możliwość nauczenia się nowych rzeczy oraz ogromne możliwości rozwoju i szybkiego awansu. Warto zaznaczyć, że przedstawiciele handlowi to jedna z niewielu grup zawodowych, która nie ucierpiała znacząco w czasie pandemii koronawirusa.