Zakup samochodu, nawet używanego, może być dla wielu z nas dużym wydatkiem. Dlatego bardzo często decydując się na nowe auto, zaciągamy kredyt w banku. Do dyspozycji mamy zazwyczaj kredyt samochodowy lub gotówkowy. Na który z nich warto się zdecydować? W jakim banku najlepiej zaciągnąć kredyt na samochód używany?

Kredyt samochodowy na używane auto

Kredyt samochodowy to zobowiązanie celowe. Dlatego decydując się na ten produkt, musimy zdawać sobie sprawę, że pieniądze, które uzyskamy od banku, możemy przeznaczyć jedynie na zakup pojazdu. Co więcej, niektóre banki ograniczają wiek naszego pojazdu, np. możemy nie dostać kredytu samochodowego na auto, które ma więcej niż 16 lat. Dlatego ta forma finansowania nie sprawdzi się w przypadku, gdy zamierzamy kupić stary, zabytkowy samochód.

Kolejna cecha kredytu samochodowego to zabezpieczenie na aucie w postaci cesji praw z polisy, przewłaszczenia, depozytu karty pojazdu czy zastawu rejestrowego. Takie zabezpieczenie sprawia, że w kwestii finansowej kredyt samochodowy często okazuje się korzystniejszy niż gotówkowy. Dlatego, jeśli chcemy kupić używane auto jak najniższym kosztem, to kredyt samochodowy będzie dobry wyborem.

Kredyt samochodowy czy gotówkowy?

Alternatywą dla kredytu samochodowego jest kredyt gotówkowy, który możemy przeznaczyć na dowolny cel. Dlatego ta opcja przypadnie do gustu osobom, które cenią sobie swobodę w wydawaniu otrzymanych od banku środków. Kredyt gotówkowy nie tylko daje więcej możliwości, ale również ogranicza liczbę dokumentów wymaganych od kredytobiorcy. Taki produkt bardzo często możemy dostać przez internet na konto.

Zatem co lepiej wybrać? Jaki kredyt na samochód okaże się korzystniejszy? Wszystko zależy od naszych preferencji. Jeśli zastanawiamy się nad zakupem starszego samochodu, może się okazać, że nie będzie on odpowiednim zabezpieczeniem dla kredytu samochodowego i w tym przypadku będziemy musieli skorzystać z kredytu gotówkowego. To rozwiązanie okaże się również korzystniejsze, jeśli zależy nam na czasie. W pozostałych przypadkach warto rozważyć opcję kredytu samochodowego.

Gdzie po kredyt na samochód używany?

Z roku na rok coraz więcej banków oferuje kredyt samochodowy na używane auto. Do najpopularniejszych ofert należy kredyt samochodowy w Santander Consumer Bank, BNP Paribas, Toyota Bank i w mBanku. Szczegóły tych ofert można sprawdzić w internetowych porównywarkach, przydatny może się również okazać kalkulator kredytu samochodowego.

Dla przykładu, kredyt na używane auto w BNP Paribas może wynosić nawet 500 000 złotych z okresem kredytowania do 10 lat. Ta oferta dotyczy zakupu zarówno samochodu osobowego i dostawczego, jak i ciężarówki, motocykla, a nawet jachtu. Obecnie oprocentowanie tego kredytu wynosi 4,49%, a o szczegóły oferty można dopytać w banku, w wybranych komisach lub u dealera.

Z kolei najkorzystniejsze kredyty gotówkowe na zakup używanego auta, możemy znaleźć w banku Citi Handlowy, PKO, w Alior Banku oraz BNP Paribas.