Pożyczka, a może jednak kredyt? Która forma zobowiązania gotówkowego będzie lepiej opłacalna? Czym się one między sobą różnią i w jakich przypadkach warto po nie sięgać? Dobrze będzie zapoznać się z informacjami, które mogą pomóc nam w podjęciu słusznej decyzji.

Czym jest kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to popularna forma zobowiązania finansowego, które dostępne jest wyłącznie w banku. To dość szerokie pojęcie, mieszczące w sobie różne rodzaje kredytów, w zależności od tego, na jaki cel mają być przeznaczone. Przez to mogą też pojawić się różnice w wymogach, jakie będą stawiać banki. Niezależnie jednak od tego, który typ zobowiązania wybierzemy, podstawa działania jest ta sama – pieniądze uzyskuje się po dokładnej weryfikacji klienta, w tym po sprawdzeniu jego zdolności kredytowej.

Kredyt udzielany jest na kwoty od kilkunastu do kilkuset tysięcy złotych, z okresem spłaty nawet do 30 lat (kredyt hipoteczny). Zadłużenie oddaje się w ratach, razem z odsetkami, które są do nich doliczone. Kredyt najczęściej jest celowy, a bank ma prawo do skontrolowania tego, jak zostają wydane pieniądze.

Czym jest pożyczka?

Pożyczka gotówkowa swoją formą bardzo przypomina kredyt, z tą różnicą, że może być udzielana zarówno przez banki, firmy pozabankowe, jak i przez osoby fizyczne. Wymagania względem klientów ubiegających się o pożyczki gotówkowe są mniejsze, ale przez to ryzyko nieco bardziej rośnie, z tego względu koszty też są trochę wyższe.

Kwoty, jakie w ten sposób można uzyskać, nie są za wysokie i mogą wynieść najwyżej kilkadziesiąt tysięcy złotych – tu okres spłaty może trwać do kilkunastu lat, a wszystko oddaje się w ratach (kilku lub w jednej przy małych kwotach). Dobrą pożyczkę łatwiej wybrać czytając poradniki, ponieważ wielość dostępnych ofert może powodować trudności w podjęciu właściwej decyzji.

Dla kogo kredyt?

Mówi się, że kredyt jest dla osób cierpliwych, ponieważ procedura jego przyznawania trwa i wiąże się, z tym, że bank musi dokładnie sprawdzić każdego klienta. Jednak jeżeli chodzi o samą formę zapożyczenia, dedykowany jest on zazwyczaj dla osób, które planują finansować większy zakup, wymagający większej sumy pieniędzy. Trzeba się liczyć z tym, że wymagana będzie odpowiednia zdolność oraz historia kredytowa, co dla wielu osób może być czasem dosyć problematyczne. Jeżeli jednak jesteśmy pewni swoich możliwości, a chcemy kupić dom, samochód czy sfinansować inne inwestycje, kredyt będzie tutaj dobrym rozwiązaniem.

Dla kogo pożyczka?

Pożyczka przeznaczona jest właściwie dla każdego, choć w zależności od miejsca, w którym się o nią ubiegamy, warunki przyznania będą inne (wyższe wymagania w banku, niższe w parabankach). Jest to jednak oferta dla osób, które potrzebują mniejszej ilości pieniędzy i jednocześnie w miarę szybko. Dzięki niewielkim formalności i braku wymogu celowości, pieniądze uzyskane w ten sposób można wydać na dowolny cel i ani bank, ani firma pozabankowa nie sprawdzą, jak zostały one wykorzystane.