Niegdyś połączenie poważnego świata finansów i branży rozrywkowej czy show-biznesu wydawało się nie do pomyślenia. Dzisiaj popularni są influencerzy finansowi. Czym i jak przekonują nas do siebie aktorzy i celebryci w reklamach kredytowych? Sprawdź!

Kim jest influencer?

Pojęcie „influencera” stało się popularne kilkanaście lat temu, kiedy to Internet stał się dominującym medium w świecie reklamy. Uznaje się za niego osobę, która dzięki swojemu zasięgowi w social media i zaufaniu fanów jest stanie wpływać na nich i pośrednio zarządzać ich decyzjami. Pomimo że takie pojęcie oficjalnie nie istnieje w świecie mediów, wśród nich możemy wyróżnić „inflencerów finansowych”, którzy promują banki i różnorodne usługi bankowe w reklamach emitowanych w sieci.

Dlaczego banki decydują się na kreowanie popularnych influencerów finansowych?

Od kilku lat możemy zauważyć utrzymujący się trend polegający na angażowaniu do reklam banków znanych osób – mogą być to aktorzy, muzycy, sportowcy, czy celebryci „znani z bycia znanym”. Głównym celem banków angażujących w swoje reklamy gwiazdorów jest wzbudzenie zaufania odbiorcy reklamy, dlatego zazwyczaj do promowania usług finansowych wybiera się sympatyczne gwiazdy o ugruntowanej pozycji, znane np. z popularnych seriali lub osoby rozpoznawalne przez młodsze pokolenie. Dodatkowo zaangażowanie znanej osoby do reklamy banku wpływa na jego wizerunek – wydaje się on nowocześniejszy. Ważne jest także wyróżnienie się na tle innych, podobnych reklam, tak aby odbiorca zapamiętał promowaną instytucję.

Jakich celebrytów i gwiazdy można zobaczyć w reklamach usług bankowych?

Czasem trudno powiedzieć czym kierują się banki, decydując się promowanie swoich własnych „inflencerów finansowych”. Jednym z ciekawych przypadków jest promocja jednego z banków oparta na wizerunku Alberta Einsteina. Banki lubią angażować zagraniczne gwiazdy, takie jak: Kevin Spacey, Chuck Norris, czy Juliette Binoche, w swoje reklamy. Wśród kilkudziesięciu znanych osób z „rodzimego podwórka” pojawiających się reklamach usług bankowych znaleźć można m.in.:

  • Szymona Majewskiego,
  • Beatę Tyszkiewicz,
  • Piotra Adamczyka,
  • Piotra Fronczewskiego,
  • Macieja Musiała,
  • kabaret Ani Mru Mru,
  • Edytę Górniak,
  • GrubSona,
  • Radka Kotarskiego,
  • Justynę Kowalczyk.

Jakie zagrożenia płyną z wykorzystywania aktorów i celebrytów w reklamach np. kredytowych?

Jak można zauważyć powyżej, banki decydują się na zatrudnienie w swoich reklamach różnorodne gwiazdy i celebrytów, którzy mają na celu wypromowanie usług danego banku w określonej grupie wiekowej. Czy takie działanie ma same zalety? Warto podkreślić, że jakikolwiek skandal ze sławną osobą, która reklamuje usługi bankowe, obniża zaufanie, jakim daną placówkę darzą odbiorcy. Największym ryzykiem obarczone są banki, które zdecydowały się na wieloletnią współpracę z jedną osobą – wtedy bardzo łatwo o zniszczenie wizerunku banku. Warto także zaznaczyć, że oddziaływanie celebrytów biorących udział w reklamach jest coraz niższe, dla niektórych stanowią oni aktualnie jedynie swego rodzaju ciekawostkę lub powód do żartów.