Uzyskanie kredytu hipotecznego nie jest prostym zadaniem, jako że wiąże się z wieloma różnymi formalnościami do spełnienia. Zanim udamy się do banku, warto wiedzieć, jak się do tego przygotować, by oszczędzić sobie czas i nerwy.

Kredyt hipoteczny w banku – jakie warunki trzeba spełnić?

Kredyty hipoteczne, to jedne z popularniejszych ofert bankowych na rynku, co więcej, względem innych form finansowania, uważane są też za najtańsze. Oczywiście, aby otrzymać pieniądze na zakup nieruchomości, należy jednak najpierw spełnić konkretne wymagania, a to już takie proste nie jest. Posiadanie zdolności kredytowej to podstawa, ale warto wiedzieć, co jeszcze będzie potrzebne. Warunki, jakie trzeba spełniać, aby dostać kredyt hipoteczny, jest całkiem sporo i najczęściej wymienia się choćby takie kryteria jak wiek, zarobki, czy posiadany wkład własny. Oczywiście to nie wszystko i jest tego znacznie więcej. Dlatego, zanim udamy się do banku, trzeba z wyprzedzeniem wszystko przygotować i dobrze się zastanowić.

Jaką nieruchomość wybrać?

Na kredyt hipoteczny najczęściej decydują się osoby chcące zakupić własny dom czy mieszkanie lub planujący budowę. Trzeba jednak pamiętać o tym, że tego typu transakcje do tanich nie należą. Cena nieruchomości będzie uzależniona od wielu kwestii, jak choćby jej wielkość, umiejscowienie czy rodzaj rynku (pierwotny lub wtórny). Wybierając takie zobowiązanie, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko swoje potrzeby i to, co nam będzie odpowiadało, ale także swoje możliwości finansowe. Im droższa nieruchomość, tym wyższy kredyt i tym większy wkład własny.

Jak wygląda twoja zdolność kredytowa?

O zdolności kredytowej zostało już wspomniane i nie bez powodu. Banki dokładnie przyglądają się każdemu kredytobiorcy i na podstawie takich danych jak wysokość zarobków, rodzaj umowy o pracę, wielkość rodziny i comiesięczne stałe wydatki, ma możliwość określenia, na co będzie nas stać. To znaczy, jaka jest maksymalna kwota, do której będziemy mieli możliwość teoretycznie bezproblemowej spłaty. Istotny będzie także posiadany wkład własny. Wymaga się minimum 20%, ale im większe oszczędności, tym niższy kredyt i tym lepsze warunki jego uzyskania. Należy też zastanowić się nad tym, czy nie ma się jeszcze innych niespłaconych zobowiązań i dobrze będzie je uregulować, ponieważ i one obniżą naszą zdolność.

Jakie dokumenty przygotować do kredytu hipotecznego?

Udając się do banku, obok wypełnionego wniosku i przekazania podstawowych danych na swój temat, konieczne będzie także przedstawienie wszystkich dokumentów związanych z kupowaną nieruchomością. Banki muszą wiedzieć, na co zostaną przeznaczone pieniądze. W zależności od typu zabudowania, potrzebne będą inne papiery. Umowa przedwstępna czy odpis z księgi wieczystej to tylko jedne z nich. W przypadku mieszkań z rynku pierwotnego potrzebny będzie wypis z Centralnej Ewidencji Gruntów i Budynków, pozwolenie na budowę czy pozwolenie na użytkowanie. Przy mieszkaniach z rynku wtórnego należy za to przedstawić choćby dokumenty potwierdzające posiadanie praw do nieruchomości czy zaświadczenie ze spółdzielni. Więcej formalności jest, gdy planuje się budowę domu.

Jak wybrać kredyt hipoteczny?

Zanim pójdzie się do banku z przygotowanymi wcześniej dokumentami, w pierwszej kolejności należałoby przejrzeć wszystkie dostępne oferty kredytów hipotecznych. W internecie nie brakuje porównywarek, rankingów oraz kalkulatorów, które pozwolą na zorientowanie się w temacie. Należy zwrócić uwagę na poszczególne parametry, zwłaszcza na RRSO, oprocentowanie czy prowizję, które wpływają na koszty finansowania.