Jednym z istotnych czynników, które wpływają na decyzję kredytową banku, jest wysokość zarobków oraz stabilność zatrudnienia. Sprawdzamy, ile musisz zarabiać, aby otrzymać kredyt na 100, 150, 200, 250, 300 tysięcy, a nawet 350 tysięcy złotych! Zobacz, jaki dochód jest wymagany przy kredycie gotówkowym, a jaki przy hipotecznym i od czego to zależy?

Minimalna i maksymalna kwota kredytu

Zanim zastanowimy się, ile musisz zarabiać, aby otrzymać kredyt na 100, 150 czy 200 tysięcy, ustalimy, jakie będzie to zobowiązanie, ponieważ na takie kwoty bank może udzielić ci zarówno kredytu gotówkowego, jak i hipotecznego. Banki określają tak maksymalny, jak i minimalny pułap każdego zobowiązania. Kredyt gotówkowy zazwyczaj może być udzielony na maksymalnie 100-150 tysięcy złotych, choć wiele zależy od polityki konkretnego banku, bardzo istotna jest tutaj też twoja zdolność kredytowa (w tym zarobki).

Z kolei kredyt hipoteczny udzielany jest na dużo większe kwoty, głównie dlatego, że dodatkowo zabezpieczony jest on hipoteką. Możesz więc zaciągnąć kredyt hipoteczny nawet na 400 tysięcy złotych, jeśli tylko posiadasz zdolność kredytową, która pozwoli ci go spłacić na czas. W tym przypadku wysokość kredytu zależy zarówno od twojej zdolności, jak i od wartości nieruchomości, która stanowi zabezpieczenie zobowiązania.

A ile trzeba zarabiać, aby dostać kredyt gotówkowy na 100 lub 150 tysięcy złotych? Czy można to jakoś określić?

Kredyt gotówkowy 100-150 tys. złotych – jakie zarobki?

Kredyt gotówkowy to zobowiązanie udzielane na dowolny cel, możesz więc przeznaczyć go zarówno na remont mieszkania, zakup samochodu, jak i na podróż dookoła świata. Wszystko zależy od twoich potrzeb. Nie jest dodatkowo zabezpieczony, tak jak kredyt hipoteczny, dlatego też przy jego udzielaniu niezwykle ważna jest twoja zdolność kredytowa. Kredyt gotówkowy będzie też wyżej oprocentowany niż hipoteczny. Patrząc na aktualne oferty banków, kredyt na 100 tys. złotych z okresem spłaty 10 lat, to miesięczna rata w wysokości około 1250 złotych. Biorąc pod uwagę fakt, że wysokość raty nie może stanowić więcej niż 50% twoich miesięcznych zarobków, aby mieć szansę na taki kredyt gotówkowy, musisz zarabiać przynajmniej 2500 złotych netto. W taki sam sposób można policzyć minimalny zarobek w przypadku kredytu gotówkowego na 150 i 200 tys. złotych, choć zobowiązania na 200 tys. to najczęściej już kredyty hipoteczne. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że im wyższa kwota kredytu, tym lepsza musi być twoja zdolność kredytowa. Żaden bank raczej nie pożyczy ci 100 tysięcy złotych, jeśli nie posiadasz historii kredytowej, a przy tym pracujesz na umowę zlecenie.

Kredyt hipoteczny na 200, 250, 300, 350 tysięcy złotych

Gdy starasz się o kredyt hipoteczny na zakup domu, mieszkania, wysokość twoich zarobków jest niezwykle istotna. Jednak to, ile musisz zarabiać, aby mieć szansę na taki kredyt, zależy również od nieruchomości, która będzie stanowić zabezpieczenie dla banku. Innymi dochodami będziesz musiał się wykazać przy zakupie kawalerki, innymi, gdy za pieniądze banku chcesz wybudować dom jednorodzinny. A jak obliczyć konkretne kwoty? Skąd wiedzieć, czy w ogóle masz szansę na taki kredyt?

Nigdy nie możesz mieć pewności czy bank da ci pozytywną decyzję kredytową, ponieważ zależy ona od zbyt wielu czynników, a na dodatek każdy bank wylicza ją nieco inaczej. Jednak można mniej więcej określić, jakimi dochodami musiałbyś dysponować, aby mieć szansę na uzyskanie konkretnej kwoty kredytu hipotecznego. Bank ING na swojej stronie internetowej sugeruje, że najprostszym sposobem na wyliczenie tego, jak wysoki kredyt może ci przysługiwać, jest pomnożenie swojego miesięcznego dochodu razy 80, przyjmując, że jesteś bezdzietnym singlem i nie posiadasz żadnych dodatkowych zobowiązań, a wszystkie wcześniejsze spłacałeś w terminie. Na tej podstawie sporządziliśmy poniższą tabelkę.

Kwota kredytu hipotecznegoIle powinieneś zarabiać, aby mieć szansę na kredyt? (przy wcześniej określonych kryteriach)
200 000 zł2500 zł netto miesięcznie
250 000 zł3125 zł netto miesięcznie
300 000 zł3750 zł netto miesięcznie
350 000 zł4375 zł netto miesięcznie

Oczywiście wiele zależy też od okresu spłaty, im dłuższy, tym większą szansę masz na otrzymanie danego kredytu przy niższych dochodach. Nie bez znaczenia pozostaje również wysokość wkładu własnego. Dobrą wiadomością jest natomiast to, że nawet zarabiając 2000 złotych miesięcznie, masz szansę na kredyt hipoteczny 160 000 zł, a tym samym na zakup niewielkiego mieszkania z rynku wtórnego, nawet w większych polskich miastach. Pamiętaj jednak, aby wcześniej dokładnie wyliczyć miesięczną ratę, jaką będziesz musiał spłacać i zastanów się, czy na pewno będziesz w stanie udźwignąć takie zobowiązanie.