Niełatwo jest otrzymać kredyt na mieszkanie… Bank dokładnie nas sprawdzi, zanim zdecyduje się pożyczyć pieniądze. Nic dziwnego, w końcu musi mieć pewność, że będziemy w stanie spłacić raty na czas. A jak my możemy się przygotować do kredytu hipotecznego? Jakie warunki musimy spełnić, żeby bank udzielił nam kredytu?

Kredyt hipoteczny – warunki otrzymania

Kredyt hipoteczny jest długoterminowym zobowiązaniem zaciąganym na duże sumy, dlatego bank udzieli nam go tylko wtedy, gdy będzie miał pewność, że będziemy w stanie spłacić raty kredytu. W tym celu zostanie dokładnie sprawdzona nasza zdolność kredytowa, między innymi wysokość miesięcznych dochodów. Elementem decydującym o przyznaniu kredytu hipotecznego przez bank jest również wkład własny, który musi wynieść co najmniej 20% wartości nieruchomości, na którą zaciągamy zobowiązanie. Innym warunkiem, który należy spełnić, żeby dostać kredyt hipoteczny jest odpowiedni wiek kredytobiorcy.

Kredyt mieszkaniowy a wiek kredytobiorcy

Kredyt hipoteczny zazwyczaj jest zaciągany przez młode osoby, które potrzebują pieniędzy na zakup nowego mieszkania lub budowę domu. Takie osoby, mają również największą szansę na otrzymanie pożyczki, którą będą spłacać przez następne 30 lat. Oczywiście pod warunkiem, że posiadają odpowiednia zdolność kredytową. Jednak nie ma sztywno określonych reguł, które mówią o tym, do jakiego wieku przyznawane są takie zobowiązania. Najczęściej przyjmuje się, że suma wieku kredytobiorcy i okresu spłaty zobowiązania nie powinna przekroczyć 70 lat. W przeciwnym razie wymagane jest od kredytobiorcy dodatkowe ubezpieczenie na życie.

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny?

Warto pamiętać, że wysokie zarobki nie zawsze pozwolą nam uzyskać kredyt na mieszkanie, ponieważ bank, sprawdzając naszą zdolność kredytową, bierze pod uwagę nie tylko dochód, ale również miesięczne wydatki. Istotne jest również to, czy wnioskodawca posiada jakieś inne kredyty lub pożyczki, a także ile osób ma na utrzymaniu.

kredyt-hipoteczny-jak-dostac

A czy można otrzymać kredyt hipoteczny, pracując na umowę zlecenie? Bank przyznając nam kredyt, musi mieć pewność, że będziemy w stanie go spłacić. Dlatego podczas sprawdzania zdolności kredytowej, istotnym elementem będzie rodzaj umowy na jaką zatrudniony jest wnioskodawca. Wymarzoną sytuacją będzie posiadanie umowy o pracę na czas nieokreślony, jednak nie oznacza to, że pracując na innych zasadach, nie mamy szansy na otrzymanie kredytu.

Wkład własny w kredycie hipotecznym

Wnioskując o kredyt mieszkaniowy, musimy mieć już odłożoną część pieniędzy, która posłuży nam jako wkład własny. Powinien on wynieść co najmniej 20% wartości nieruchomości, z kolei kredyty hipoteczne udzielane są obecnie na maksymalnie 80%. Istnieje także możliwość otrzymania kredytu z niższym wkładem, wynoszącym 10%. Jednak w takim wypadku musimy wykupić dodatkowe ubezpieczenie.