Chyba każdy kierowca marzy o komfortowym i mało awaryjnym samochodzie. Jednak takie auto sporo kosztuje i nie każdego stać na to, aby sfinansować jego zakup za gotówkę. Dlatego z pomocą przychodzą kredyty na samochód, dzięki którym możemy zakupić wymarzony pojazd. Podpowiadamy, który kredyt warto wybrać i jak dopasować go do naszych indywidualnych potrzeb?

Jaki kredyt na samochód?

Wielu z nas nie może sobie pozwolić na zakup samochodu za gotówkę, szczególnie jeśli chodzi o nowy pojazd. W takiej sytuacji mamy kilka możliwości. Możemy skorzystać z dostępnych na rynku kredytów samochodowych lub zaciągnąć kredyt gotówkowy w celu sfinansowania nowego auta. Jaki kredyt okaże się korzystniejszy i co warto wiedzieć, o każdym z tych zobowiązań?

Kredyt samochodowy

Kredyt samochodowy jest zobowiązaniem celowym, które można zaciągnąć na zakup nowego lub używanego auta. Warto wiedzieć, że taki kredyt można przeznaczyć nie tylko na samochód, ale również inne pojazdy, takie jak motocykle, quady, traktory, a nawet przyczepy. Na spłatę takiego zobowiązania zazwyczaj mamy 10 lat, na dodatek cechuje się ono dosyć korzystnym oprocentowaniem, które związane jest z obowiązkowymi zabezpieczeniami, takimi jak zastaw rejestrowy czy przewłaszczenie. Dlatego dopełnienie wszelkich formalności bywa w tym przypadku bardzo czasochłonne.

auto-kredyt-na-samochod

Kalkulator kredytu samochodowego

A jak wybrać odpowiedni kredyt samochodowy? W tym celu pomoże nam internetowy kalkulator kredytu samochodowego, który obliczy ratę i całkowity koszt takiego zobowiązania. Przed podjęciem decyzji warto także przejrzeć porównywarki kredytowe oraz aktualne rankingi kredytów samochodowych, w których znajdziemy najkorzystniejsze oferty.

Kredyt samochodowy – rodzaje

Nie wszystkie kredyty samochodowe są takie same. Ten produkt można podzielić ze względu na rodzaj spłat. W ten sposób wyróżniamy standardowy kredyt samochodowy (spłacany w comiesięcznych ratach kapitałowo-odsetkowych), kredyt z ratą balonową i jednoratalny. Ten ostatni wymaga wniesienia wkładu własnego, a jego pozostała część jest kredytowana przez bank i spłacana w określonym w umowie czasie, w trybie jednorazowym. Co ważne, takie kredyty są nieoprocentowane.

A na czym polega kredyt samochodowy z ratą balonową? Takie zobowiązanie spłaca się w niskich ratach, które obejmują np. 80% wartości pojazdu, z kolei pozostała część wartości samochodu spłacana jest jednorazowo.

Kredyt gotówkowy na samochód

Kredyt gotówkowy przede wszystkim zaciągany jest na dowolny cel. Więc nikt nie będzie miał do nas pretensji, jeśli tylko część pieniędzy pożyczonych od banku przeznaczymy na zakup samochodu, a resztę np. na wakacje. Kredyty gotówkowe są znacznie wyżej oprocentowane niż te samochodowe, jednak nie są zabezpieczone, dzięki czemu zakupione auto od samego początku będzie naszą własnością. Takie zobowiązanie wymaga także znacznie mniej formalności. Kredyty gotówkowe uznawane są za jedne z najszybszych sposobów na otrzymanie pieniędzy od banku.