Potrzebujesz gotówki? Zastanawiasz się nad zaciągnięciem kredytu gotówkowego? Nie wiesz jednak, jakie to koszty? Ile wyniosą dodatkowe opłaty? Jak wyliczyć ratę kredytu? Czy da się zrobić samodzielną symulację kredytu gotówkowego?

Jak obliczyć ratę kredytu gotówkowego?

Jest wiele czynników, które wpływają na wysokość raty kredytu gotówkowego. W zależności od konkretnej oferty jest inny miesięczny koszt przy tych samych parametrach: wysokości pożyczanej kwoty, jak i okresie spłaty. Jak możesz sobie poradzić? W prosty i szybki sposób ratę kredytu gotówkowego możesz sprawdzić dzięki porównywarce blogbank.pl; wystarczy, że w odpowiednie pola wpiszesz kwotę kredytu i okres spłaty. Dzięki temu łatwiej sobie uzmysłowić, z jakimi miesięcznymi wydatkami trzeba się liczyć.

Jak wyliczyć ratę przy kredycie gotówkowym?

Każda rata kredytu gotówkowego składa się z dwóch części: kapitałowej i odsetkowej. Pierwsza to pożyczone pieniądze, a druga – dodatkowe koszty. Na nie wpływa przede wszystkim oprocentowanie, ale nie tylko. Kluczowa jest też prowizja, ubezpieczenie i inne dodatkowe opłaty. Aby dowiedzieć się, jakie są sumarycznie koszty przy kredycie gotówkowym, trzeba poznać wysokość RRSO. Dzięki temu możliwe jest sprawdzenie, jaką kwotę ostatecznie przyjdzie oddać.

Rodzaje oprocentowania

Na wysokość rat przy kredycie gotówkowym wpływ ma to, jakie oprocentowanie się wybierze. Banki najczęściej oferują oprocentowanie zmienne, ale zdarzają się oferty z oprocentowaniem stałym. W drugim wypadku niezależnie od tego, co by się działo, zawsze zapłaci się taką ratę, jaka wynika z harmonogramu spłaty. Jeśli wybiera się kredyt gotówkowy z oprocentowaniem zmiennym, wówczas kwota raty w ciągu całego okresu spłaty kredytu może ulegać zmianie. Dzieje się tak, gdy stopy procentowe są podnoszone lub obniżane. Wybierając kredyt gotówkowy z oprocentowaniem zmiennym, trzeba się liczyć, że możliwy będzie zarówno spadek, jak i wzrost wysokości miesięcznej raty. Co istotne, stałe oprocentowanie daje gwarancję niezmiennej raty, ale przez określony czas. W Polsce jest to zazwyczaj 5 lat, a potem oprocentowanie ulega zmianie.

Prowizja przy kredycie gotówkowym

Prowizja to opłata pobierana przez bank w zamian za udzielenie kredytu gotówkowego. Zazwyczaj liczona jest jako procent od wartości udzielonego wsparcia finansowego. Tak więc im wyższa kwota kredytu, tym więcej trzeba będzie zapłacić za prowizję. Zdarzają się oferty, w których bank rezygnuje z pobierania prowizji.

Ubezpieczenie kredytu gotówkowego

Choć zgodnie z prawem bank nie może wymagać ubezpieczenia, musi być jako opcja, to często właśnie ono może wpłynąć na wysokość raty. Może się zdarzyć, że oprocentowanie lub prowizja będzie niższa, jeśli klient zdecyduje się na wykup polisy.

Dodatkowe opłaty przy kredycie gotówkowym

Zdarza się, że bank pobiera dodatkowe opłaty przy kredycie gotówkowym. Co to takiego? Może to być na przykład opłata za rozpatrzenie wniosku, czy za szybszą spłatę zobowiązania.

Rodzaje rat przy kredycie gotówkowym

Wiadomo już, że na wysokość rat wpływa kilka czynników. Jest to wysokość pożyczanej kwoty, okres, na jaki chcemy się zapożyczyć i inne czynniki zgrupowane jako RRSO. Warto wiedzieć, że dokonuje się również podziału na rodzaj rat. Trzeba dobrze przeanalizować każde z rozwiązań.

Do wyboru są raty równe i malejące. W pierwszym przypadku przez cały okres spłaty zobowiązania ich comiesięczna wysokość jest taka sama. Jedyne co się zmienia, to proporcja pomiędzy częścią kapitałową i odsetkową. Trzeba mieć świadomość, że w przypadku rat równych, na początku odsetki są najwyższe, a dopiero z czasem następuje przewaga spłaty kapitału.

Jeśli kredytobiorca zdecyduje się na raty malejące, to kwota kapitału będzie przez cały czas taka sama (pożyczoną kwotę dzieli się przez ilość miesięcy), a zmieniać się będzie tylko wysokość odsetek. To sprawi, że rata będzie stopniowo maleć.

Samodzielna symulacja kredytu gotówkowego

Aby wyliczyć całkowity koszt, jaki trzeba ponieść w związku z kredytem gotówkowym, należy w przypadku rat równych pomnożyć wysokość raty kredytu przez okres jego spłaty lub wybierając raty malejące, dodać wysokość wszystkich rat. Dzięki temu wiadomo, ile pieniędzy trzeba oddać do banku. Różnica tej i otrzymanej kwoty pokaże, ile kosztuje kredyt. Jednak samodzielna symulacja jest zbędna. Dzisiaj do dyspozycji internautów są nie tylko porównywarki, ale również kalkulatory kredytów gotówkowych. Dzięki nim bez konieczności samodzielnego wykonywania obliczeń i symulacji można nie tylko porównać oferty banków, ale i sprawdzić, czy lepsze będą raty równe, czy malejące, a także wiele innych aspektów ważnych przy tak trudnej decyzji, jaką jest wybór kredytu gotówkowego.