Własne mieszkanie lub dom to dla wielu osób niespełnione marzenie, czasem opcja kredytu hipotecznego staje się nieosiągalna z powodu zbyt niskich dochodów. Co zrobić, aby uzyskać kredyt hipoteczny zarabiając niewiele?

Ile trzeba zarabiać, aby uzyskać kredyt hipoteczny?

Sumy naszego miesięcznego wynagrodzenia bezpośrednio wpływają na zdolność kredytową w oczach instytucji finansowej. Bankowa oferta kredytów mieszkaniowych nie nakłada wymogu krociowych zarobków, wiele zależy od tego jaką nieruchomość chcemy kupić, w jakim regionie Polski, nie bez znaczenia jest też lokalizacja domu lub mieszkania.

Jeżeli staramy się o sfinansowanie nieruchomości w rozległych aglomeracjach, w centrum miast musimy zarabiać zdecydowanie więcej niż kiedy chcemy zakupić swoje przyszłe gniazdko w małych miejscowościach. Obecnie, przy zarobkach na poziomie 2 000 zł netto miesięcznie możemy liczyć na 160 000 zł kredytu hipotecznego, zarabiając około 4 000 zł netto otrzymamy około 300 000 zł.

Wysokość kredytu hipotecznego, który możemy otrzymać jest uzależniona w dużej mierze od naszych dochodów. Jednak bank zawsze bierze pod uwagę całokształt naszej sytuacji, nawet przy minimalnych stawkach możemy ubiegać się o kredyt hipoteczny.

Co zrobić, aby poprawić swoją zdolność kredytową?

Kiedy zarabiamy niewiele i chcemy zwiększyć szansę na wymarzone cztery kąty musimy poprawić naszą zdolność kredytową. Dla banku istotna jest stabilna sytuacja finansowa przyszłego kredytobiorcy, duże znaczenie ma podstawa uzyskiwanych dochodów. Dobrze o tym pomyśleć i spróbować wynegocjować z pracodawcą formę zatrudnienia w postaci umowy o pracę, najlepiej na czas nieokreślony, niewielkie zarobki zrekompensują stałe i regularnych dochody.

Przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny warto też podjąć dodatkową pracę, która zasili nasz domowy budżet. Starając się o kredyt na mieszkanie warto zrezygnować z kart kredytowych i limitów przyznanych na rachunku osobistym. Zarabiając niewiele trzeba też ograniczyć do minimum wydatki, ponieważ bank zawsze sprawdza jakie kwoty przeznaczamy na miesięczne utrzymanie.

Jak otrzymać kredyt hipoteczny zarabiając niewiele?

Mając w perspektywie kredyt pod zastaw nieruchomości dobrze szybko spłacić wszystkie dotychczasowe długi, uregulować zaciągnięte zobowiązania finansowe. Pozytywna historia kredytowa jest zawsze sporym atutem w oczach banku.

Korzystnym rozwiązaniem jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego wraz z żyrantem o wysokiej zdolności kredytowej, dobrze poszukać zaufanej osoby, która zgodzi się poręczyć zaciągnięte zobowiązanie. Można też rozważyć kredyt na dom lub mieszkanie wraz ze współkredytobiorcą, dobrze jeżeli dysponuje wysoką zdolnością kredytową, w takiej sytuacji znacznie zwiększa nasze szanse na potrzebne środki.

Warto również podjąć z bankiem negocjacje i wnioskować o maksymalny okres kredytowania, który może wynieść 35 lat, co pozwoli obniżyć wysokość miesięcznych rat kredytu hipotecznego.