Kredyt odnawialny to tzw. gotówka na wszelki wypadek, a co warto o nim wiedzieć? Czym charakteryzuje się ten produkt bankowy, jak się o niego starać i kto w ogóle ma szansę na otrzymanie limitu odnawialnego? Na te i wiele innych pytań związanych z kredytem odnawialnym odpowiadamy w poniższym artykule.

Kredyt odnawialny – czym jest i jak się o niego starać?

Kredyt lub inaczej limit odnawialny, często nazywany jest pożyczką “na wszelki wypadek”. Jest on ściśle powiązany z kontem osobistym (lub firmowym w przypadku przedsiębiorców) i umożliwia wykorzystanie dodatkowych środków finansowych na dowolny cel. Kredyt odnawialny powiększa saldo konta o dodatkowe środki, które można wykorzystać w dowolnym momencie, najpierw trzeba jednak wykorzystać własne środki zgromadzone na rachunku. Kredyt odnawialny analizuje także artykuł na https://infoportfel.pl, porównując ten produkt z debetem na koncie, z którym limit odnawialny często jest mylony.

A jak się starać o kredyt odnawialny? Aby skorzystać z limitu odnawialnego, należy najpierw założyć ROR, czyli konto osobiste w danym banku, w którym będziemy wnioskować o limit. Nie trzeba tego robić drugi raz, jeśli chcemy zaciągnąć kredyt odnawialny w banku, w którym posiadamy już rachunek osobisty.

Jak działa kredyt, limit odnawialny?

Limit odnawialny jest jedną z najbardziej elastycznych form kredytu, można przeznaczyć go na dowolny cel i wykorzystać, w każdym momencie. Za pomocą środków z kredytu odnawialnego możesz kupić nowy sprzęt AGD, sfinansować wakacje, a także opłacić podstawowe rachunki, daje więc pełną dowolność. Musisz jednak wiedzieć, że z limitu odnawialnego możesz skorzystać dopiero wtedy, gdy skończą się twoje własne środki na koncie osobistym. Możesz za ich pomocą robić przelewy, płacić za produkty w sklepach internetowych, ale również wypłacać gotówkę z bankomatów. A jak wygląda kwestia odsetek w kredycie odnawialnym? Odsetki pobierane są wyłącznie od wykorzystanej kwoty limitu odnawialnego.

Kto ma szansę na kredyt odnawialny?

Aby wnioskować o limit odnawialny, trzeba przede wszystkim posiadać konto osobiste, z którym będzie on połączony. Mają więc na niego szansę osoby pełnoletnie, które posiadają polskie obywatelstwo lub przynajmniej są zatrudnione w Polsce i mieszkają tutaj. Zwykle głównym wymogiem stawianym kredytobiorcom, którzy starają się o limit odnawialny, są regularne wpływy na konto osobiste. Rachunek bankowy, pod który chcemy podpiąć limit, powinien być stale zasilany środkami z wypłat, rent czy emerytur. Dopuszczalne są również wpływy pochodzące z prowadzenia działalności gospodarczej. Zwykle wystarczy wykazać minimum trzy miesiące stałych, regularnych wpłat.

Ponadto kredytobiorca zostanie wcześniej sprawdzony w BIK, bank zobowiązany jest do dokładnej weryfikacji jego historii kredytowej. Jednak zwykle kredyt odnawialny można otrzymać dużo łatwiej niż kredyt gotówkowy, który najczęściej zaciągany jest na wyższe kwoty.