Wybór właściwego kredytu oraz dopełnienie wszelkich niezbędnych formalności nie jest sprawą prostą. Przekonał się o tym każdy, kto choć raz zgłębił ten temat. Na pomoc przychodzą doradcy kredytowi, czyli niezależni eksperci, którzy mogą pomóc w tych kwestiach. Jak przygotować się do spotkania i jakie pytania zadawać?

Jak przygotować się do spotkania z doradcą kredytowym?

Pierwsze spotkanie z doradcą kredytowym może być bardzo stresujące, warto wiedzieć jak się do niego przygotować. Dla doradcy finansowego niezwykle ważne będą wszelkiego rodzaju informacje pozwalające na wyliczenie zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy. W związku z tym dobrze przygotować dane związane m.in. z zarobkami, kosztami utrzymania, a także innymi zobowiązaniami. Nie wymagane jest podawanie konkretnych kwot, ale im dokładniejsze będą np. udokumentowane umowami czy wyciągami z konta bankowego, tym trafniejsze będzie oszacowanie przez doradcę finansowego możliwości uzyskania danego zobowiązania. Aspektem, który należy przemyśleć przed spotkaniem z doradcą, jest wkład własny, który wymagany jest np. przy kredytach hipotecznych. W przypadku zobowiązania na zakup domu czy mieszkania warto przygotować listę wymagań co do danej nieruchomości. Dodatkowo warto podkreślić, że istotne jest zorientowanie się w aktualnych ofertach banków, tak aby mieć świadomość, jaka jest sytuacja na rynku kredytowym i jakich ofert można się spodziewać.

Jakie pytania zadać doradcy kredytowemu?

Idąc na spotkanie z ekspertem, nie należy obawiać się zadawania pytań, ponieważ doradca kredytowy (helikon.net.pl) odpowie na wiele pytań, nawet tych, które na pozór mogą wydawać się błahe. W przypadku przedstawienia przez niego jednej oferty kredytu nic nie stoi na przeszkodzie, by zapytać o alternatywy, ponieważ to kredytobiorca podejmuje ostateczną decyzję co do zdecydowania się na konkretne zobowiązanie. Porównując między sobą poszczególne oferty, ważne jest doprecyzowanie całkowitego kosztu kredytu. Bardzo istotnym zapytaniem jest to o wysokość miesięcznej raty danego zobowiązania, aby mieć pewność, że będzie ona możliwa do spłaty. Kolejnym ważnym pytaniem podczas zaciągania kredytu hipotecznego jest to o możliwości zabezpieczenia w czasie spłaty zobowiązania. Dodatkowo doradca kredytowy powinien posiadać wiedzę pozwalającą na szczegółowe wyjaśnienie przebiegu całego procesu kredytowego i niezbędnych dokumentów, które należy przygotować, by jak najszybciej otrzymać zadowalającą decyzję od banku, a także wyjaśnienie niejasności związanych z obowiązującymi ustawami czy umowami przygotowanymi przez bank. Ponadto bardzo istotną kwestią, która należy poruszyć na pierwszym spotkaniu z doradcą kredytowym, jest to czy oferuje on stałą, długofalową współpracę. Tego typu kompleksowe działanie stanowi najlepsze rozwiązanie. Trafnym pytaniem jest również to możliwość przeprowadzenia negocjacji warunków udzielania zobowiązania przez bank.

Czy warto korzystać z usług doradców kredytowych?

Jak widać na podstawie wymienionych powyżej pytań, doradca kredytowy może znacząco ułatwić wybór najtańszego kredytu skrojonego idealnie do potrzeb kredytobiorcy, jak i usprawnić przebieg procedury bankowej. W związku z tym skorzystanie z porad specjalisty pozwala na zaoszczędzenie czasu oraz pieniędzy. Nie są to jednak jedyne z zalet skorzystania z porad profesjonalisty. Dzięki tego typu konsultacjom możliwe jest jak najmniej stresujące przebrnięcie przez wszystkie bankowe procedury. Podczas współpracy zyskuje się pewność, że dotrzymane zostaną wszelkie terminy. Pomoc doradcy kredytowego pozwala rozwiać wszelkie wątpliwości związane ze zobowiązaniem, dlatego zyskuje się pewność, że nie zostanie się zaskoczonym przez bank w żaden sposób np. dodatkowymi opłatami za wcześniejszą spłatę kredytu. Decydując się na współpracę z doradcą kredytowym, warto korzystać z profesjonalnych firm z długoletnimi tradycjami, ponieważ na rynku pod przykrywką specjalistycznej działalności „pracować” mogą osoby trudniące się kradzieżą danych osobowych. Ponadto przy wyborze nieprofesjonalnego doradcy istnieje ryzyko kradzieży pieniędzy lub zostania naciągniętym na niekorzystną ofertę. Szukając osoby do współpracy, można zapytać o rekomendacje znajomych, rodzinę czy poszukać w Internecie opinii na temat danego specjalisty, a także poprosić doradcę o referencje.