Choć uzyskanie kredytu na mieszkanie nie jest takie proste, wszystko może ułatwić odpowiednie przygotowanie się do tego procesu. Dlatego przedstawiamy ogólne zasady przyznawania kredytów hipotecznych oraz radzimy, jak znaleźć korzystną ofertę.

Kredyt mieszkaniowy krok po kroku

To, czy przyznany zostanie kredyt mieszkaniowy czy nie, zależy przede wszystkim od Twojej zdolności kredytowej. Wpływ na nią mają różne czynniki, takie jak wysokość dochodów, wkładu własnego czy inne zobowiązania finansowe. Przy pomocy kalkulatorów zdolności kredytowej możesz wstępnie określić, w jakiej wysokości środki zostaną Ci przyznane. To oczywiście jest tylko symulacja, ale pozwoli Ci się przygotować do kroku drugiego, czyli poszukiwań korzystnych ofert.

I tu znów z pomocą przychodzą narzędzia internetowe, tym razem porównywarki kredytów hipotecznych. W jednym miejscu zbierają informacje o różnych produktach, można je spokojnie przeanalizować, a także sprawdzić szczegółowe warunki.

Gdy już wiesz, do jakiego banku się udać, musisz skompletować niezbędne dokumenty, o których napiszemy za chwilę. Formalności z tym związanych jest sporo, co wydłuża cały proces. Lecz jeśli uzyskasz pozytywną decyzję, to przechodzisz do kroku czwartego, czyli…

podpisania umowy kredytowej. Teraz już (prawie) nic nie przeszkodzi Ci w zakupie wymarzonych czterech kątów.

Jakie dokumenty do kredytu hipotecznego?

Ale zanim do tego dojdzie, konieczne jest przygotowanie wszystkich dokumentów do kredytu hipotecznego. Warto stworzyć sobie tzw. check listę, w której będziesz odhaczać kolejne punkty. A co jest potrzebne?

Podstawą jest oczywiście wniosek. Natomiast do weryfikacji tożsamości niezbędna będzie kserokopia dowodu osobistego oraz innego dowodu tożsamości.

Następnie trzeba udokumentować Twoją sytuację finansową. Potrzebne będzie zaświadczenie o zarobkach oraz rodzaju stosunku pracy i okresie zatrudnienia. Banki wymagają przedstawienia wyciągu z konta osobistego za ostatnie kilkanaście miesięcy, a także deklaracji PIT-37. Konieczne może być również przygotowanie dokumentów związanych z obsługą innych zadłużeń.

Ostatnia grupa dokumentów dotyczy samej nieruchomości, którą chcesz zakupić. I tutaj lista jest bardzo długa, na dodatek uzależniona od konkretnego banku, dlatego warto to sobie sprawdzić w regulaminie kredytu. Na pewno potrzebna będzie umowa przedwstępna oraz dokument, który potwierdzi wniesienie wkładu własnego.

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt na mieszkanie?

Wielu potencjalnych kredytobiorców zadaje sobie pytanie, ile trzeba zarabiać, aby otrzymać kredyt hipoteczny. Niestety, nie da jednoznacznie na to odpowiedzieć, ponieważ zbyt wiele czynników ma to wpływ.

Łatwiej jest uzyskać informację o tym, kiedy nie masz szans na kredyt hipoteczny. Zwykle ma to w sytuacji, gdy zarabiasz minimalne wynagrodzenie. Biorąc pod uwagę inne zobowiązania, rata kredytu byłaby zbyt dużym obciążeniem dla codziennego budżetu, dla banku zwiększa to ryzyko niewypłacalności. I tak właściwie na tym kończą się konkrety, ponieważ każdy kredytobiorca oceniany jest indywidualnie. Dlatego jeśli boisz się, że Twoja zdolność kredytowa jest zbyt niska, to nigdy nie rezygnuj – w jednym banku mogą Ci odmówić przyznania w środków, ale już w kolejnym wezmą nieco innego kryteria pod uwagę, co zwiększy Twoje szanse.