Zakup własnego mieszkania czy domu wiąże się z niemałym wydatkiem i dlatego najczęściej w tym calu brany jest kredyt hipoteczny banku. Oczywiście jego otrzymanie nie jest łatwe, ponieważ bardzo dokładnie sprawdzana jest zdolność i historia kredytowa, które pozwalają zweryfikować, czy daną osobę stać na spłatę zobowiązania. Ważnym kryterium jest między innymi wysokość dochodów – jaka ona powinna być, by liczyć na kredyt hipoteczny?

Jak otrzymać kredyt hipoteczny w banku?

Otrzymanie kredytu hipotecznego w banku wcale nie jest takie łatwe i szybkie, ponieważ wiąże się z naprawdę drobiazgową weryfikacją potencjalnego kredytobiorcy. Dodatkowo oprócz wniosku oraz papierów związanych z osobą ubiegającą o kredyt, potrzebne będzie także przedstawienie wszystkich dokumentów związanych z kupowaną nieruchomością. Najlepiej wszystko przygotować wcześniej, by do banku iść z kompletem, co pozwoli uniknąć konieczności uzupełniania braków czy poprawy błędów, a to tylko wydłuża czas całej operacji.

Ofert kredytów hipotecznych, najlepiej poszukać w sieci, gdzie dostępne są rankingi i kalkulatory kredytowe. Pozwalają one zapoznać się z aktualnymi usługami oraz umożliwiając dokonanie niezbędnych obliczeń względem wysokości rat czy czasu spłaty i ogólnych kosztów.

Ile trzeba zarabiać, by dostać kredyt hipoteczny?

Jedną z kwestii, która najczęściej jest poruszana przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny, to ta związana z zarobkami. Ogólnie rzecz ujmując, zasada jest jedna – im większe są nasze dochody, tym łatwiej otrzymać kredyt i to na dogodnych warunkach. Nie oznacza to jednak, że zarabiając mniej, takiego zobowiązania nie otrzymamy.

Wiele będzie zależało także od naszej historii kredytowej, posiadanego wkładu własnego oraz ceny nieruchomości. Mając niskie zarobki, plusem może być stałe zatrudnienie na umowę o pracę na czas nieokreślony. Oczywiście dochody wliczają do zdolności kredytowej, a jak wiadomo, im są mniejsze, tym mniejszą kwotę można otrzymać w banku. Z tego też względu osoba zarabiająca 2600 zł brutto otrzyma mniej pieniędzy niż taka, która zarabia, dajmy na to 3500 zł brutto i więcej.

Jak dostać kredyt hipoteczny przy niskiej wypłacie?

Możliwości jest kilka – pierwszą z nich jest odpowiedni wkład własny. W bankach obecnie i tak wymagane jest minimum 20%, ale im więcej wyłożymy, tym niższa kwota kredytu będzie nam potrzebna, a tym samym większe mamy szanse na dogodne warunki umowy kredytowej i niższe raty łatwiejsze do spłaty. Druga opcja jest wzięcie kredytu z kimś, dzięki czemu zwiększy się zdolność kredytową. Z tego też powodu często na takie zobowiązanie decydują się małżeństwa, w których oboje pracują i zarabiają. Można też poprosić o pomoc kogoś innego, na przykład z rodziny, by swoją osobą i zarobkami wspomogła otrzymanie zobowiązania.

Ile można pożyczyć przy niskich zarobkach?

Wiele będzie zależało od tego, w jakiej miejscowości będzie się ubiegać o kredyt hipoteczny, bo im większe miasto, tym wyższe ceny nieruchomości za metr kwadratowy. To oznacza, że w mniejszych miastach można dostać w atrakcyjnej cenie całkiem spore mieszkanie, gdy za taką samą kwotę w dużym mieście kupi się najwyżej kawalerkę. Zazwyczaj zarabiając najniższą krajową, mając stałe dochody i żadnych innych zobowiązań można uzyskać zdolność kredytową w wysokości od 150 do 200 tys. zł. Im większe zarobki, tym wyższa zdolność i tym więcej można pożyczyć.