Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt? To pytanie, które najczęściej słyszymy od osób zainteresowanych tym produktem bankowym. Spróbujemy zatem na nie odpowiedzieć – zobacz, czym powinien charakteryzować się idealny kredytobiorca oraz ile musi zarabiać, aby mieć szansę na otrzymanie kredytu gotówkowego, mieszkaniowego.

Idealny kredytobiorca

Czy istnieje idealny kredytobiorca? Kto ma największe szanse na otrzymanie kredytu bankowego? Na zdolność kredytową składa się wiele czynników, w dodatku to od indywidualnej polityki banku zależy też, na co będzie on zwracał szczególną uwagę przy analizie zdolności kredytowej. Są jednak pewne cechy, które są dobrze widziane w każdym banku.

Czym zatem powinien charakteryzować się idealny kredytobiorca?

WiekChoć kredyt w niektórych bankach może uzyskać już nawet osoba, która ukończyła dopiero 18 lat, to za idealny wiek kredytobiorcy uznaje się 25-35 lat. Takie osoby uznaje się za względnie stabilne zawodowo.
Rodzaj zatrudnieniaNajbardziej preferowany przez banki jest dochód pochodzący z umowy o pracę na czas nieokreślony. W czasie pandemii istotna jest również branża. Problem z uzyskaniem wysokiego kredytu mogą mieć osoby pracujące w branży turystycznej, hotelarskiej, artystycznej.
Liczba osób w gospodarstwie domowymNa tej podstawie zwykle wyliczany jest średni koszt utrzymania gospodarstwa domowego. Jednak w wielu bankach lepiej postrzegani są bezdzietni kredytobiorcy będący w związku małżeńskim niż single.
Status zawodowy i wykształcenieNie jest to najważniejsze kryterium, jednak niektóre banki zwracają uwagę na wykształcenie wnioskodawcy, a także zajmowaną pozycję zawodową. Z kolei w przypadku przedsiębiorców bierze się pod uwagę czas, jak długo prowadzą już oni daną działalność gospodarczą.
Aktualne zobowiązaniaKażdy bank przed wydaniem decyzji kredytowej na pewno sprawdzi, czy posiadasz już jakieś zadłużenia oraz ile wynosi wysokość ich rat. Oczywiście najlepiej, jeśli nie posiadasz żadnych innych dodatkowych kredytów, pożyczek czy kart kredytowych.
Historia kredytowaW tym celu bank sprawdzi cię w BIK-u. Idealny kredytobiorca spłacał już raty kredytów, pożyczek i zawsze wywiązywał się ze spłat w terminie.
Wysokość wkładu własnegoW przypadku kredytu hipotecznego istotna może być również wysokość wkładu własnego. Najlepiej, jeśli wynosi on przynajmniej 20% wartości nieruchomości.
Wysokość zarobków?

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy?

Przy analizie zdolności kredytowej wysokość zarobków kredytobiorcy jest niezwykle istotna, szczególnie w przypadku kredytu gotówkowego, który nie jest zaciągany na tak wysokie kwoty jak kredyt mieszkaniowy. Niestety wymaganej wysokości zarobków nie można w pełni określić, ponieważ (co widać po cechach idealnego kredytobiorcy) na zdolność kredytową wpływa mnóstwo czynników.

Większość banków przyjmuje, że kredytobiorca o średnich krajowych zarobkach nie może spłacać raty większej niż 50% jego miesięcznych dochodów. Z kolei zamożni kredytobiorcy o ponadprzeciętnych zarobkach mogą spłacać ratę, która stanowi maksymalnie 60-65% ich miesięcznych dochodów. Patrząc na oferty banków widoczne w popularnych porównywarkach kredytowych, można wywnioskować, że kredytobiorca, który chciałby uzyskać kredyt gotówkowy na kwotę 60 tysięcy i spłacić go w 4 lata, powinien zarabiać przynajmniej 3000 zł netto miesięcznie, ponieważ średnia rata takiego zobowiązania wynosi 1500 złotych. Oczywiście przyjmując, że wszystkie dotychczasowe zobowiązania spłacał terminowo. Z kolei małżeństwo, w którym każdy z współkredytobiorców zarabia 3000 zł netto miesięcznie, może starać się o kredyt gotówkowy na kwotę dwa razy wyższą, czyli 120 000 złotych.

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt mieszkaniowy?

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku kredytu hipotecznego. Tutaj również niezwykle istotna jest wysokość dochodu kredytobiorcy, jednak nie jest to czynnik, który mógłby decydować o przyznaniu kredytu mieszkaniowego. Można zarabiać dużo, a nie posiadać historii kredytowej i żaden bank nie zdecyduje się pożyczyć takiej osobie pieniędzy, ponieważ będzie ona mało wiarygodna. Kredyt mieszkaniowy jest udzielany na wysokie kwoty, nieraz jest to 300, a nawet 350 tysięcy złotych, w dodatku jest produktem długoterminowym, dlatego, zanim bank wyda decyzję, musi mieć pewność, że kredytobiorca będzie w stanie spłacić te pieniądze na czas. A czy istnieje zatem minimalny dochód, z jakim można wnioskować o kredyt mieszkaniowy?

Wnioskować możesz zawsze, natomiast szansę na przyznanie kredytu na 200 tysięcy złotych z długim okresem spłaty mają samotne osoby bezdzietne, które zarabiają przynajmniej 2500 zł miesięcznie. Jednak dużo łatwiej otrzymać kredyt hipoteczny w dwójkę, dlatego bardzo często o taki produkt bankowy ubiegają się młode małżeństwa, które nie posiadają jeszcze potomstwa.