Kredyt gotówkowy na 100 tysięcy złotych to skuteczny sposób na sfinansowanie większych wydatków, takich jak chociażby zakup rodzinnego samochodu. W dodatku nie jest to kredyt celowy, więc pozostałe pieniądze możesz wydać także na wakacje, remont mieszkania czy inny dowolny cel. A ile trzeba zarabiać, aby go otrzymać? Jakich dochodów wymagają banki?

Kredyt 100 000 zł – jakie zarobki?

Banki obliczają zdolność kredytową swoich klientów za pomocą różnych algorytmów, które biorą pod uwagę takie kryteria jak m.in. wiek wnioskodawcy, wysokość jego miesięcznych wydatków, historia kredytowa i wiele innych. Jednak jednym z kluczowych czynników, które mają wpływ na decyzję kredytową, jest właśnie wysokość zarobków i stabilność zatrudnienia. A jak to wygląda w przypadku kredytu gotówkowego na 100 000 złotych? Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt w banku na 100 000 złotych?

Przyjęło się, że aby otrzymać kredyt gotówkowy, wysokość miesięcznej raty nie powinna być wyższa niż 50% dochodu kredytobiorcy (lub 60% przy zarobkach powyżej średniej krajowej). Oznacza to dokładnie tyle, że jeśli zdecydujesz się na 10-letni okres kredytowania i będziesz miał do spłaty raty w wysokości 1300 złotych miesięcznie, to twój minimalny miesięczny dochód powinien wynosić 2600 złotych netto. Oprócz tego pamiętaj, że ważne są też inne czynniki, jak rodzaj umowy, na którą jesteś zatrudniony czy twoja historia kredytowa. To bardzo ważne, ponieważ może się okazać, że zarabiasz ponad 3000 złotych netto, a nie otrzymasz kredytu na 100 000 złotych, bo inne czynniki wpływające na twoją zdolność kredytową nie spodobają się bankom.

Patrząc na aktualne oferty banków, miesięczna rata przy kredycie gotówkowym 100 000 zł na 10 lat wynosi od 1 177 zł do około 1300 zł, oznacza to, że powinieneś zarabiać przynajmniej 2354 zł netto, aby mieć szansę na najtańszy kredyt gotówkowy. Wiele zależy także od liczby osób w gospodarstwie domowym. Koszt utrzymania jednej osoby to według banku około 1100 złotych, z kolei każdej kolejnej to około 800-900 zł więcej.

Jakie dokumenty do kredytu gotówkowego?

Aby otrzymać kredyt gotówkowy na 100 000 zł, musisz również przedstawić odpowiednie dokumenty, które potwierdzą twoją tożsamość, a także wysokość otrzymywanych dochodów. Z założenia kredyt gotówkowy powinien ograniczać wszelkie formalności do minimum, dlatego, aby otrzymać taki kredyt 100 000 zł, wystarczy, że przedstawisz:

Rodzaj dokumentuOpis
Wniosek kredytowyMożesz wypełnić go w aplikacji mobilnej lub na stronie wybranego banku. Możesz wypełnić także druk w placówce, jednak w czasie pandemii większość banków preferuje obsługę zdalną.
Dowód osobistyTo najważniejszy dokument. O kredyt gotówkowy mogą starać się wyłącznie osoby pełnoletnie, posiadające adres zamieszkania na terenie Polski. Zwykle jest to jedyny dokument potwierdzający tożsamość, który umożliwia zaciągnięcie kredytu w banku. Takiej mocy nie posiada prawo jazdy ani paszport.
Zaświadczenie o dochodachZazwyczaj zostaniesz poproszony o dostarczenie zaświadczenia o dochodach od pracodawcy lub wyciągu z konta z ostatnich 3-6 miesięcy. Z tej drugiej opcji zwykle skorzystają przedsiębiorcy, którzy prowadzą własny biznes. Ponadto o kredyt gotówkowy mogą starać się również osoby, które pobierają rentę lub emeryturę, w ich przypadku niezbędne okaże się także przedstawienie ostatnich odcinków tych świadczeń.

Kredyt hipoteczny 100 000 zł a zarobki

Choć kredyt na 100 000 zł najczęściej kojarzy się z zobowiązaniem na dowolny cel, na taką kwotę możesz uzyskać również kredyt hipoteczny. Jednak wiele zależy od banku, który wybierzesz – każdy z nich sam określa minimalną kwotę takiego zobowiązania. Musisz wiedzieć, że w przypadku kredytu hipotecznego nieco inaczej może wyglądać kwestia wymaganych zarobków. Bardzo ważny jest również odpowiedni wkład własny, jaki musisz posiadać, aby wnioskować o taki kredyt. Zwykle wynosi on 20% wartości nieruchomości, choć w ostatnim czasie w niektórych bankach wzrósł nawet do 30%.

Kredyt 100 000 zł przy niskich zarobkach – jak dostać?

A co, jeśli twoje dochody są zbyt niskie, by otrzymać kredyt gotówkowy na 100 tysięcy złotych? Czy są jakieś inne sposoby, aby otrzymać taką gotówkę w banku? Tak, jednym z popularniejszych sposobów jest kredyt z żyrantem. Takim poręczycielem może zostać jeden z twoich rodziców, rodzeństwo czy partner/partnerka, którzy posiadają odpowiednią zdolność kredytową. Żyrant jest sprawdzany tak samo jak każdy kredytobiorca, więc jego dochody również nie mogą być niższe niż dwukrotność miesięcznej raty zobowiązania. Jednak w tym przypadku, ty możesz zarabiać nawet najniższa krajową. Warto również pamiętać o ograniczeniach wiekowych – żyrantem najczęściej nie może zostać osoba, która ma więcej niż 65 lat.