Szukasz korzystnego kredytu gotówkowego, lecz nie wiesz, co tak naprawdę składa się na jego koszt i co za tym idzie – co porównywać? Czy odsetki to jedyne, co powinno cię interesować? Przedstawiamy, jakie są koszty w kredycie gotówkowym.

Jak porównywać kredyty gotówkowe?

Coraz więcej klientów banków korzysta z porównywarek i kalkulatorów kredytowych. To narzędzia, które zbierają oferty w jednym miejscu i przedstawiają je w ujednolicony sposób. Dzięki temu można znaleźć informację o ciekawych, bieżących promocjach, a także sprawdzić szybko, ile będzie kosztować cię to zobowiązanie.

W praktyce jednak mało kto wie o tym, jak korzystać z takich porównywarek. Dlaczego? Ponieważ kredytobiorcy zwracają uwagę wyłącznie na oprocentowanie, uznając to za jedyny lub najważniejszy parametr wpływający na ostateczną wysokość zadłużenia. Koszty w kredycie gotówkowym tłumaczy serwis okredyt.pl, gdzie wiele z tych czynników zostało dokładnie omówionych. Jeśli będziesz więc szukać dokładniejszych informacji, to może być dobre źródło. A teraz dowiedz się, co warto wiedzieć o kosztach kredytowych.

Odsetki

Największym kosztem kredytu są odsetki, które płacisz w comiesięcznej racie. Ich wysokość uzależniona jest od oprocentowania. Natomiast na oprocentowanie składa się stawka WIBOR oraz marża banku. I o ile wysokość stawki WIBOR jest niezależna od banku, w którym zaciągasz kredyt, to już marża ustalana jest samodzielnie. Co ciekawe, bank może zwiększyć marżę, jeśli uzna, że jesteś klientem o podwyższonym ryzyku.

Tutaj warto jeszcze wiedzieć, że każda rata kredytu gotówkowego składa się z części kapitałowej oraz odsetkowej. Przy czym odsetki mogą być liczone według oprocentowania stałego lub zmiennego. W przypadku kredytów gotówkowych klienci najczęściej decydują się na oprocentowanie stałe.

Prowizja banku

Często jest tak, że w banku X kredyt jest droższy, niż w banku Y, mimo że obie instytucje oferują to samo oprocentowanie. Wtedy do gry wchodzi prowizja, czyli opłata za udzielenie zobowiązania. Teoretycznie, najkorzystniejsza sytuacja jest wtedy, gdy prowizja wynosi 0%. Czemu teoretycznie? Ponieważ bank może to sobie zrekompensować wyższą marżą lub uzależnić zaciągnięcie kredytu od skorzystania z innych produktów. Trzeba więc na to uważać i nie porównywać nigdy prowizji jako samodzielnego parametru.

Ubezpieczenie kredytu

Ubezpieczenie kredytu, według przepisów, nie może być obowiązkowe. Czasami jednak klienci mogą w ten sposób uzyskać obniżkę marży lub prowizji. Ponadto, gdy są w gorszej sytuacji finansowej, to może być jedyna opcja, aby uzyskać wystarczającą zdolność kredytową. Aczkolwiek ubezpieczenie zwykle obowiązuje w przypadku kredytów na wyższą kwotę.

RRSO

Porównując kredyty, często możesz spotkać się z RRSO. Czy to kolejny koszt zobowiązania? Nie, to wskaźnik pokazujący rzeczywistą roczną stopę oprocentowania, czyli w praktyce, koszt kredytu uwzględniający m.in. oprocentowanie oraz odsetki, a także okres kredytowania. Dlatego nie na oprocentowanie czy prowizję warto zwracać uwagę, a właśnie na RRSO.