Wśród wielu osób panuje przekonanie, że otrzymanie kredytu wiąże się z wieloma formalności, ponadto trzeba spełnić rygorystyczne warunki. Jednak kredyt kredytowi jest nierówny. Dlatego odpowiadamy na pytanie, gdzie najłatwiej dostać kredyt.

Kredyt – gdzie najłatwiej dostać?

Zaczniemy przewrotnie od tego, że nie da się odpowiedzieć na pytanie, gdzie najłatwiej dostać kredyt. Dlaczego? Ponieważ wszystko zależy od tego, jaką kwotę chcesz uzyskać, na ile rat ją rozłożyć, a także jaka jest Twoja zdolność kredytowa. Banki każdorazowo podchodzą do tej kwestii indywidualnie, dlatego najpierw trzeba złożyć wniosek, a dopiero potem można uzyskać potwierdzenie konkretnych warunków, a także ostateczną decyzję.

Można natomiast doradzić, jak znaleźć najtańszy kredyt. W obecnych czasach nie jest to takie trudne, pomagają w tym rankingi i porównywarki kredytów.

Rankingi to zwykle comiesięczne zestawienia różnych ofert, przygotowane przez ekspertów z tej dziedziny. Doskonale obrazują, jakie trendy panują na rynku. Ciekawym źródłem informacji są ściśle sprecyzowane rankingi kredytów, uwzględniające np. wyłącznie zobowiązania w wybranej kwocie.

Porównywarki to natomiast narzędzia, które zbierają i automatycznie aktualizują informacje o produktach bankowych i pozabankowych. Zamiast szukać w wielu miejscach, wszystkie najważniejsze dane znajdziesz w jednym serwisie.

Od czego zależy zdolność kredytowa?

Skoro pisaliśmy, że warunki otrzymania kredytu zależą m.in. od zdolności kredytowej, należałoby też wyjaśnić, co na nią wpływa. Przede wszystkim Twoja historia kredytowa, inne zobowiązania, wysokość wynagrodzenia a także rodzaj stosunku pracy i okres zatrudnienia.

Na zdolność kredytową wpływ ma wysokość zadłużenia, a także przewidywany okres spłaty. Czynniki, które bank również bierze pod uwagę, to ilość osób będących na Twoim utrzymaniu, wiek, wykształcenie. To wszystko składa się na profil kredytobiorcy.

Kredyt online

Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – jednak zdradzimy, jaki kredyt najłatwiej jest dostać – ten przyznawany online. Po pierwsze, formalności wtedy ograniczone są do minimum. Po drugie, wstępną decyzję kredytową często można uzyskać nawet w 15 min. A po trzecie, kredyt online w wielu przypadkach nie opiewa na wysokie kwoty, a co za tym idzie, jego uzyskanie jest o wiele prostsze.

Dlatego jeśli tylko starasz się o kredyt gotówkowy, wniosek wyślij do tych banków, które umożliwiają przeprowadzenie całego procesu przez internet.

Kredyt a pożyczka pozabankowa

W parabanku nie dostaniesz kredytu, ponieważ ustawa Prawo bankowe jasno określa, że ten produkt może być oferowany wyłącznie przez banki. Są za to pożyczki ratalne, pożyczki konsolidacyjne czy pożyczki hipoteczne, które zwykle działają w bardzo podobny sposób.

Często jest także o wiele łatwiej je otrzymać. Dlaczego? Ponieważ instytucje pozabankowe w swojej ofercie mają także pożyczki bez BIK, pożyczki dla zadłużonych czy pożyczki bez zaświadczeń. Jeśli więc Twoja historia kredytowa nie jest pozytywna, w parabanku masz o wiele większe szanse na uzyskanie dodatkowych środków.

Musisz jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie zawsze będzie to bardziej korzystne. Ze względu na większe ryzyko, kredyty pozabankowe są zwykle wyżej oprocentowane, parabank może pobierać większą marżę. Co za tym idzie, taki produkt będzie po prostu droższy. Z tego względu warto zapamiętać, że łatwiej nie zawsze oznacza lepiej.