Karta kredytowa to bardzo popularny środek płatniczy, który pomaga zachować płynność finansową nawet w sytuacji, gdy pojawią się niespodziewane wydatki. Wiele osób korzysta z tej formy kredytowania, jednak nie każdy może ją otrzymać. Banki udzielają kart kredytowych osobom, które posiadają odpowiednią zdolność kredytową. Co wobec tego mogą zrobić osoby z negatywnymi wpisami w bazach, takich jak BIK? Jaka jest alternatywa dla klasycznego bankowego instrumentu płatniczego?

Jak działa karta kredytowa?

Karta kredytowa to rodzaj karty płatniczej, przy której użyciu możemy dokonywać transakcji bezgotówkowych, czyli na przykład płacić za zakupy stacjonarne lub internetowe. Bank wydając nam kartę kredytową, przypisuje jej określoną wartość kwoty kredytu, którą możemy wykorzystać. Zazwyczaj jest to kilka tysięcy złotych, choć zdarza się, że limit sięga nawet kilkuset tysięcy, co jest jednak rzadkością. Korzystanie z karty kredytowej jest darmowe, pod warunkiem, że nie przekraczamy terminu spłaty zadłużenia. Trudno określić jednoznacznie, ile wynosi tzw. okres bezodsetkowy, gdyż każdy bank może mieć w tym względzie inne wymagania, jednak wynosi on zazwyczaj nie mniej niż 60 dni. Po przekroczeniu tego terminu zaczynają być naliczane opłaty za korzystanie z karty kredytowej według stawek zawartych w umowie.

Gdzie szukać najlepszego rozwiązania? Warte uwagi karty kredytowe oferowane przez banki zebrał serwis zgarnijpremie.pl, na którym można porównać ich najważniejsze parametry. Oczywiście ostateczne warunki ich wydania są uzależnione od wielu czynników, w tym od naszej aktualnej sytuacji finansowej.

Czym jest pozabankowa karta kredytowa?

Skoro wiemy już dokładnie, jak działa karta kredytowa, to czym w takim razie różni się od niej pozabankowa karta kredytowa? Otóż jest to produkt oferowany przez firmy pozabankowe, działające na rynku finansowym i oferujące m.in. szybkie pożyczki. Jeśli chodzi o korzystanie z takiej karty, to praktycznie niczym się nie różni od produktu opisanego w pierwszym akapicie. Również ma ona określony limit i pozwala na dokonywanie płatności bezgotówkowych. To, na co trzeba zwrócić jednak szczególną uwagę to długość okresu bezodsetkowego, w którym możemy spłacić zadłużenie. Zwykle jest on krótszy niż w przypadku karty przyznanej przez bank, a zdarza się, że nie ma go wcale. W takiej sytuacji każde użycie karty kredytowej pozabankowej wiąże się z poniesieniem kosztów.

Tego typu oferty firm pozabankowych, określanych również mianem parabanków są zazwyczaj skierowane do osób, które mają niską zdolność kredytową, bądź ich dane znajdują się w bazie BIK. Oczywiście prywatne firmy finansowe nieobjęte prawem bankowym również sprawdzają BIK i KRD, jednak nie przywiązują do tego tak dużej uwagi, jak banki.

Pozabankowa karta kredytowa a zwykła karta kredytowa

Podstawowe różnice już zaznaczyliśmy, a są to:

  • krótszy okres bezodsetkowy lub jego brak,
  • możliwość otrzymania karty kredytowej z BIK.

Poza tym należy mieć na uwadze to, że pozabankowe karty kredytowe są droższe w utrzymaniu, a odsetki od zadłużenia znacznie wyższe. Koszty te związane są z tym, że uzyskanie takiej karty z limitem jest ułatwione, a parabank potrzebuje zabezpieczenia. Jeśli chodzi o warunki korzystania, to w obu przypadkach są one takie same, ponadto wygląd kart pozabankowych i tych z banku nie różni się. Co ciekawe, decydując się na tę pierwszą opcję możemy mieć możliwość otrzymania 80 % środków z limitu od razu, w postaci przelewu na konto, podczas gdy korzystając z usług banku, musimy poczekać na kartę PIN.

Choć firm pozabankowych na polskim rynku nie brakuje, to wciąż niewiele z nich ma w ofercie karty kredytowe. Szukając usługi jak najbardziej zbliżonej do tych, które oferują banki, na ten moment mamy do wyboru dwie pozabankowe karty kredytowe, a są to Cardina MasterCard oraz AXI Card. Pozostałe oferty różnią się od tradycyjnych kart kredytowych w większym stopniu. Jeśli więc chcemy zdecydować się na tego typu rozwiązanie, należy je bardzo dokładnie przemyśleć i rozważyć wszelkie wady i zalety.