Banki wymagają spełnienia szeregu warunków i formalności, kiedy wnioskujemy o przyznanie nam kredytu. Niektóre z nich mogą być uciążliwe, toteż nic w tym dziwnego, że chcielibyśmy jak najbardziej uprościć procedury. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Czy więc możemy wziąć kredyt bez dowodu osobistego?

Czemu wymaga się dowodu osobistego przy kredycie?

Dlaczego banki wymagają od nas dysponowania dowodem osobistym, kiedy chcemy wziąć kredyt? Odpowiedź na to pytanie nie jest skomplikowana. Dowód osobisty jest dokumentem potwierdzającym tożsamość, a to bardzo ważna rzecz w przypadku kredytów. Tam, gdzie w grę wchodzą pieniądze, ważne jest, aby mieć pewność, że nie doszło do żadnego oszustwa. Dlatego dla banku jest istotną kwestią, by potwierdzić, że osoba, której udzielił kredytu, jest naprawdę tym, za kogo się podaje, i wszystko odbyło się zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

Czy dowód osobisty można zastąpić?

No dobrze, a zatem dokument potwierdzający tożsamość jest absolutnie niezbędny, abyśmy mogli otrzymać kredyt. Ale czy musi to być koniecznie dowód osobisty? Czy nie można potwierdzić swojej tożsamości, przedstawiając jakiś inny dokument, na przykład paszport? Zgodnie z polskim prawem, dokładniej z ustawą z 13 lipca 2016 roku o dokumentach paszportowych, paszport jak najbardziej jest dokumentem potwierdzającym tożsamość oraz polskie obywatelstwo osoby fizycznej. A zatem?

Niestety, jeśli liczymy na to, że paszport będzie wystarczającym potwierdzeniem tożsamości, czeka nas srogi zawód. W przypadku kredytu to nie wystarczy. We wniosku musimy podać numer dowodu osobistego, termin jego ważności, oraz informację na temat organu, który nam go wydał. Trzeba więc również dysponować aktualnym dowodem, aby móc potwierdzić te dane.

Kredyt bez dowodu osobistego – czy jest możliwy?

Owszem, w pewnych okolicznościach jest możliwe wzięcie kredytu bez dowodu osobistego. Dotyczy to jednak okoliczności szczególnych, mianowicie sytuacji, kiedy bierzemy kredyt ponownie w tym samym banku. Jeżeli kredytobiorca już wcześniej w danym banku zaciągał takie zobowiązanie, to instytucja ma już zebrane jego dane osobowe, nie musi więc prosić o ich ponowne potwierdzenie.

Tak sprawa może się przedstawiać przy drugim, trzecim i każdym kolejnym kredycie. Jeżeli jednak decydujemy się na kredyt w danym banku po raz pierwszy, nie ma wyjścia – przedstawienie dowodu osobistego jest niezbędnym warunkiem.

Co zrobić, jeśli nie mamy dowodu osobistego?

No dobrze, a jeśli nie dysponujemy dowodem osobistym? Może się przecież zdarzyć, że go zgubimy albo zostanie nam on skradziony. Co wtedy?

Cóż, w takiej sytuacji jedynym wyjściem jest jak najszybsze postaranie się o nowy dowód w urzędzie gminy, albo w ambasadzie, jeżeli akurat znajdujemy się poza terytorium Polski. Dopiero po wyrobieniu nowego dowodu będziemy mogli otrzymać kredyt.

Należy też pamiętać, że jeżeli nasz dowód został skradziony, należy jak najszybciej zgłosić to na policję. I absolutnie nigdy nie bierzmy kredytu na dowód, kiedy został nam skradziony.